Przejdź do głównej zawartości

Samodyscyplina i odpowiedzialność cz.1

Jednym z najtrudniejszych elementów samodyscypliny jest zgoda na przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Próba przerzucenia odpowiedzialności na innych ludzi i sytuację zewnętrzne osłabia charakter i siłę woli.
Gdy jesteśmy dziećmi za wszystko odpowiadają rodzice, ale z biegiem lat coraz więcej decyzji podejmujemy sami i za nie odpowiadamy. Jednak mamy często przekonanie, że za nasze życie odpowiada ktoś inny i czujemy się często ofiarami okoliczności i innych ludzi. Winimy innych i usprawiedliwiamy się.
Jeżeli dorastaliśmy w nieprzyjaznym środowisku domowym, byliśmy często krytykowani i karani emocjonalnie to mógl się w nas rozwinąć kompleks niższości. Uważamy się za gorszych od innych, mamy poczucie bezwartościowości co powoduje problemy z osobowością. Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z życia rozglądamy się kogo obwinić, bywamy nieodpowiedzialni.
Wszystkich nas łączy pragnienie szczęścia, które najprościej mówiąc bierze się z braku negatywnych emocji. Te negatywne emocje to najczesciej wrogość, poczucie winy, zazdrość, uraza, strach i złość. Powodem tych negatywnych emocji jest skłonność do obwiniania kogoś lub czegoś za nieprzyjemne rzeczy, które zdarzają nam się w życiu.
Trzeba wykazać się samodyscyplina, aby nie obwiniać innych i nie usprawiedliwiać się, żeby przyjąć na siebie odpowiedzialność za to kim jesteśmy, kim się stajemy i za to co przydarza nam się w życiu, za naszą reakcję na te wydarzenia. Należy przejąć kontrolę nad naszym umysłem, myśleć pozytywnie i konstruktywnie, co pomoże poprawić jakość naszego życia prywatnego i zawodowego i naszych związków.

Na podstawie: Brian Tracy "Nie tłumacz się, działaj. Odkryj moc samodyscypliny"

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Samodyscyplina

Samodyscyplina jest kluczem do sukcesu. Dzięki samodyscyplinie można w pełni wykorzystać swoje talenty i uzdolnienia. Inna nazwą jest samoopanowanie - opanowanie swoich emocji i pragnień. Jeszcze inną - samokontrola, czyli umiejętność kontrolowania siebie i swoich własnych dzialań. Podstawa samodyscypliny jest umiejętność myślenia dlugofalowego - określania dalekosieznych celów. Bardzo ważne jest też wyrobienie sobie nawyków robienia rzeczy, które niekoniecznie są przyjemne, ale jednak potrzebne do wykonania i umiejętność odraczania nagrody. Nawyk samodyscypliny można sobie wyrobić. Dotyczy on praktycznie kazdego aspektu naszego zycia. Nagrodą za utrzymanie samodyscypliny jest to, że bardziej siebie lubimy, bardziej szanujemy i mamy większe poczucie własnej wartości. Na podstawie: Brian Tracy "Nie tłumacz się, działaj. Odkryj moc samodyscypliny"